Cumhurbaşkanımızın arzuladığı "Faizsiz Sistem", 2....
Oğuz Güler

Oğuz Güler

Cumhurbaşkanımızın arzuladığı "Faizsiz Sistem", 2. Lig Borsa ve TUDEM…

08 Ağustos 2018 - 09:58 - Güncelleme: 08 Ağustos 2018 - 10:05

Okuyacağınız bu 3 proje ile vergi ve zam yapmadan KAYNAK bulup gerçekçi projeler ve özellikle FAİZSİZ SİSTEM ile tasarrufları arttırıp

mazlum insanımıza iş, aş ve piyasayı CANLANDIRAN olgular sunarak şu an ülkemizde ki döviz ve ekonomik sıkıntıları en kısa zamanda aşıp piyasaları RAHATLATARAK insanımızın refahını arttırabiliriz.

Tüm politikacılardan % 90 iş ve tayin istenir. Pekâlâ, işsizlik bu haldeyken 2 ciddi proje ile en az 1,5 milyon iş oluşturan bu projeler hayata geçerse SÜRDÜRÜLEBİLİR bir ekonomi ve piyasaların canlanması kötümü olur? TUDEM’le Akademisyenlerin 1.5 milyon yeni iş oluşturur denmesi elbette önemsenmeli. Bu proje ile 500 bini bizden, 500 bini AB ve 500 bini de komşu ülkelerden insana iş ve aş oluşturacaktır. Facebook'a Oğuz Güler yazarak Türk bayraklı olanı seçerseniz bu 3 projemi sayfamın en üstlerinde izleyebilirsiniz. 

 Bu 3 yeni proje Dünya ekonomilerinde ilk olduğundan elbet arkasında durulmasını arzularım;

 

A-   II. Lig BORSA;

 

Dünyada 2 ülkede 1 den fazla borsa var ama bunlar 2. Lig borsa değil. ABD'de 3 ve Çin'de 2 borsa var. ABD'de ilki sanayi borsası Dow Jones, hizmet sektörü borsası Nasdaq olup ve 3. borsa ise diğer sektörlerin borsası S&P Çin'e Hong Kong katıldığından 2 tane borsası oldu. 20.000 üst ölçekli KOBİ'mizin ilk 3-4.000'i elektronik ortam da 2. lig borsaya alınabilir. Bu olunca mahalli KOBİ'lerimizin hisse senetleri ulusal ve uluslar arası bazda borsa-ya açılmış olur... Yani Van Yem sanayi, Zonguldak seramik, Bayburt kireç, Bolvadin et, Çorlu Ayçiçek, Beykoz As kimya, vs gibi kobilerin hamilinde ki hisselerin yöre dışında alınıp satılır yapmalıyız. Böylece yabancı yatırımcı ve borsacılarımız 2. lig borsaya girince piyasaya nakit çıkar ve canlanma oluşur. Böylece borsada işlem görün-ce fabrika bünyesin de ki hisseler yüksek faizle kredi almadan yatırım kredisi bulmuş olur. Borsaya açılan Kobi-lerimiz 2. lig borsa ile çok çabuk paraya ulaşarak yeni yatırımlar ve kapasite arttırmalar ile ilk 3-4 bin  KOBİ veya yatırımcı tümünde 250-300 bin insana yerel fabrikalarda iş oluşturarak büyük şehirlere göçü de önlemiş oluruz. Futbolda Göztepe’nin 2. ligden 1. lige çıkması gibi 2. lig borsadan BİST’e yükselmeyi de sağlarız. 2. lig borsa dünya ekonomilerine bizden bir İLK olarak kazandırabilirsek ne mutlu bu ülkeye. 

 

B-    Faizsiz Sistem

 

Bu proje asla faiz içermeyen 2. Lig borsa gibi yine dünyada bir ilk olan projedir. Faizin yok dendiği katılım bankaları ne tesadüf diğer bankalara paralel kredi veya kar payı verdikleri bilinir. Gerçek faizsiz sistem bankaların "geçici ortaklık" sistemi ile yani yatırdıkları DÖVİZ, ALTIN veya TL ile geçici ortaklığına dayanmaktadır.  Burada birçok bankanın sanayi ve hizmet sektöründe iştirakleri veya kredi bağlantıları yüzünden dolaylı ortak-lığı vardır. Mesela YKB'nın KOÇ holdingden dolayı onlarca iştirakleri var... Denizbank hala VESTEL ile Kamu bankalarımız ise kredilerinden dolayı iştirakte sayılır.

 

YKB ortağı olan Arçelik ve Beko'nun 1.000 parça ev eşyası ürettiğine bakarsak, kasasında velev ki 10.000 $'ı olana 3.000 $ getir, geçici ortak ol faiz alma ürün al diyerek ürettiklerinden 300 puanlık üründen kar’ını al sisteminde faiz olmadığı için muhafazakârlara cazip gelecektir. 2.000 $ getir 200 puanlık ürün ala gibi. Ürünü de dönem sonunda değil başta al sistemi faizsiz sistem devrimdir. Mesela Koç holding sadece mutfak eşyası değil, tatil sunan, hizmet sunan, akaryakıt satan bir yapıda ve diğerler bankalarda iştirakleri ve kredi kullandır-dıklarından bu durumdadır. Vestel hala Denizbank'la iştiraklidir. Demirdöküm, İstikbal, vb.’lerin tüm sektörler de olduğu gibi banka bağlantıları olduğundan onlarda ürün satmak elbet ister. İşte faiz alma ürün al diye evde ki Altın veya Dövizi muhafazakâr kesimin TL yatırmasına kadar uzanır. Dikkat ederseniz Ziraat bankasının altın sertirifikası tutmaz demiştim, haklı çıktım. Çünkü içinde FAİZ olması muhafazakârların çoğun uymamıştır.

 

Altın ve Döviz muhafazakarlar için güvenli limanı olduğundan bu yatırım araçlarını kullanır ve birikimlerin çoğu ÖZEL kasaların dadır. Altın konusunda da 9 Cumhuriyet altını getir altın bazında geçici ortaklık ol 90 altın puanlık ürün al sistemi kolayca başarılabilir. Cumhurbaşkanımız niye faizsiz ekonomi veya faizleri düşürün diyor bunu iyi anladıysak bu onun tam aradığı olgudur. FAİZ düşerse tasarruflar ekonomiye, yatırıma kayar. Ama faizleri düşürmek için Kaynak bulup yatırım oluşmalı. Faizsiz sistemi de dünya ekonomisine biz kazandırırız.

 

 

 

C-  Turizme Dayalı Ekonomi Modeli-TUDEM-özet;

 

TUDEM 1,5-2 milyon insanımıza istihdam oluşturabilecek ve ilave %5-6'dan fazla büyüme sağlayıp, Cari açığı sonlandırarak, ciddi para oluşturduğundan buradan gelecek kaynakla yapılan yatırımlar üretimin artması, artan üretimle ürünlerin bollaşması, bollaşan ürün ile fiyatların düşmesini sağlayacağından, eksi (-) düşüşler yüzünden enflasyon düşer, enflasyon düşünce FAİZ’ler kesin düşer. 

 

Devre mülklerde para alınır geri verilmez. Bizde katılımcılardan alınan para 6-10 yıl sonunda müracaat sırasına göre %3-4 civarında faizle devre mülkçülere iade edilerek dünya ekonomilerine yeni bir proje oluşturdum. Projeyi beğenen ferdi yatırımcılar maket üzerinden veya görsellerinden projenin avantajları ile taksitli katılımla işin başında üye olur ve 6 yıl parasını bu ülkede kullanırız. Bizim uzun dönem borçlanmamız %7-8'leri geçiyor. Sanayi yatırımlarına ülke ekonomimizin riskli olmasından döviz bazında uzun vade de düşük faizli kredi bulma imkânı artık çok zor.        İŞ ve AŞ = - (P+F+f)+(-BDM)

 

Yabancı sisteme peşin veya taksitle, sürelerine göre işin başında kullanım hakkı parası (P) yatırır (12 yıllık devre mülkler için alt limit 5.000 $, 24 yıl için alt limit 8.000 $). Başta gelen parasal kaynak 6-10 yıl Ekonominin çarklarında kullanılır. Bu gelen para 6 yıl sonunda fazla faizi -(P+F+f)  ile sahibine iade edilirSisteme üye olanlar Bedelsiz Devre Mülkler (BDM) de 12-24 yıl bedava kalırlar. Böylece katılım artar ve sürdürülebilir bir turizm ve sürdürülebilir bir ekonomi oluşur. Devre mülkçüler her yıl farklı yere, farklı aylarda giderSistemle 1 konuttan 16 konut yapacak para toplanır. 1 konuta 1 haftalık devre için 52 aile para yatırarak bedava kullandıkları yerden“52 hafta X 8.000 $ = 416.000 $” 1 konuttan para toplanır. 50-55 m2 lik konutlar 25-28.000 $ a mal olduğunu unutmamak gerek. 416.000$ - 26.000$= 390.000 $ yani konut maliyeti 26.000$ çıkınca diğer sektörlere kredi olacak ve 14-15 kat, yani 390.000 $ kaynak oluşturur.

 

Paranın 1 birimi ile Devre mülkler yapılır, kalan 13 birimi ise diğer sektörlere kredi olup katma değer oluşturarak Sürdürülebilir bir yapı oluşturur. Böylece döviz, faiz ve cari açık sorunu ortadan kalkar. Sisteme başta para yatıranlar kadar devre mülk yapılır. Gelen para borsaya, bonoya, değil fabrika, maden, tarım, petrol-gaz araması, sanayi, yazılım, bilişim vs’ye gideceğinden sıcak para etkisi olmadan

SÜRDÜRÜLEBİLİR bir ekonomik yapı oluşur. Lükse kaynak aktardığımız için İthalata yönelik sanayi, madencilik ve tarım ihmal edildi. TUDEM ile oluşan 14-15 birim kaynağın 13 birimini bu gerekli yatırımlara aktararak ihmal edilen yerlere yönelir ve enflasyon, faiz, döviz ile cari açık sorunu kökten çözülür.

 

Buradan ciddi katma değer ve vergi oluşacağından her yönü ile model acilen ele alınmalı.72 il ve Kıbrısta düşündüğümüz DM'ler ile birlikte sadece turizmle her yıl ülkeye 20 milyar $ ilave döviz girer. Olası 250.000 konuta göre 100 milyar $ civarı uzun vadeli ucuz kredi bulmuş olacağız. Bu modelin işsizliğe çare olup ülkemizin şantiyeye dönmesi en büyük katkı olsa gerek. İşsizlik hangi parti ve yetkilinin sorunu değil? TUDEM’le, Doğuda oluşan 400 bin yeni iş yüzünden terör ortamı azalır, PKK’nın eli çok zayıflar. Faiz lobisi ve küresellerin sıcak parayı çekeriz ve diğer tehditleri biter faizler düşer, döviz kâbusu son bulur. Piyasaya giren para ÖTV ve KDV yüzünden en az kendi kadar vergi oluşturduğu unutulmamalı.

 

Not: Olası 250.000 konuta harcanacak 7,5 milyar $ yatırım, 4-5 yılda tamamlanacağı için yılda % 1 ilave büyüme sağlar. Olası kalan 92,5 milyar $ ise % 5-6 ilave büyümeye etki edeceği aşikâr. Toplanan tüm paranın oluşturacağı büyümeyi siz düşünün. Parayı fazla faizle geri verdiğimiz halde 100 bin konutluk katılım olsa ne zararımız var? Tezimizin sadece % 40’ı oluşsa bile o da 40 milyar dolar kaynak ve her yıl 12 milyon turist ve ilave 8-10 milyar $ turizm girdisi demektir. Bu rakamlar elbet küçümsenemez! 100.000 konut bile 1 milyona yakın insana yeni iş imkânı oluşturacaksa ne kaybederiz? 10 yıl içinde enerjiye yapılacak 100 milyar $’lık yatırım parası nereden gelecek? Kendi ihtiyacımızı bulacak petrol ve gaz aramalarına kaynak nereden gelecek? GAP, Konya sulaması, Tarımsal Üretim yatırımlarına, ithalat ve ihracata dayalı sanayi yatırımlarına bu projeden kaynak bulabiliriz. Üretim ve ihracatın 2'ye katlanması ile mutlu son bu ülke insanını hakkı olsa gerek.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar